piątek, 30 stycznia 2015

Stolica morawskiego wina i światowej genetyki.


Niewiele jest miejsc, które tak jak Brno łączą dwa obszary zainteresowań pisanego przeze mnie bloga: medyczny i ten związany z winem. Region Moraw od wieków słynie z produkowanych win. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to właśnie w Brnie, obserwując w przyklasztornym ogródku hodowane przez siebie rośliny, Gregor Mendel sformułował przełomowe na skalę światową prawa dziedziczenia. Zainteresowany ciekawą historią miasta wyruszyłem w połowie stycznia na wycieczkę właśnie do Brna, by korzystając z wolnego czasu poświęcić się swoim pasjom.

Miłośnicy morawskich win przyjeżdżając do drugiego pod względem wielkości miasta w Czechach nie będą zawiedzeni dostępnością lokalnych produktów. W centrum niemal na każdej ulicy znaleźć można bogato wyposażony sklep z winem lub restaurację z dopiskiem "vinarna". Część z nich prezentuję na zdjęciach. Sporym zaskoczeniem (dla osoby przyzwyczajonej do polskich realiów) jest szeroka paleta miejscowych win prezentowana przez lokalne markety. Niestety, chyba ze względu na porę roku, wiele sklepów było zamkniętych.

W Brnie istnieje wiele miejsc, w których możemy nabyć lokalne wino.
Kilka faktów o winach z Moraw:

Wina z Czech dzielimy na dwie grupy: czeskie i morawskie. Region winiarski czeski to zaledwie 5% powierzchni winnic. O wiele więcej, bo aż 16 540 ha winnic znajduje się w regionie winiarskim morawskim, w skład którego wchodzą cztery podregiony: znojemski, velkopavlovicki, mikulovski slovacki. Obowiązującą klasyfikacją jest VOC - Vina Originalni Certifikace, która opiera się na ocenie dojrzałości winogron na podstawie pomiaru zawartości cukru w moszczu. Kontynentalny klimat sprawia, że ok 65% produkcji to wina białe, wśród których najpopularniejsze odmiany to Muller Thurgau, Veltlinske Zelene, Ryzlink, Muskat Moravsky. Do najczęstszych odmian czerwonych zaliczamy: Svatovavrinecke, Frankovka, Zweigeltebe, Modry Portugal, Rulandske Modre

 Ja, ponieważ preferuję czerwone wina, nabyłem w lokalnym markecie(!):
- Znovin Znojmo Zweigeltrebe 2013
- Chateau Valtice Svatovavrinecke
- Vinium Velke Pavlovice Frankovka 2012

Wina nabyte przez winoimedycyna.blogspot.com :)
Za ciekawostkę dotyczącą ogólnie win czeskich można uznać fakt, że św. Wacław, patron Czech, nazywany jest "Supremus vinearum magister", czyli najwyższym magistrem winiarstwa. Wierzy się, że to właśnie on zbudował podstawy pod średniowieczną uprawę wina na terenie Czech.

Osoby zainteresowane medycyną również znajdą w Brnie coś dla siebie. Niesamowitym doświadczeniem jest spacer, po chyba najważniejszym ogródku w historii nauki! Jak już wspomniałem we wstępie, to tutaj swoje przełomowe prace prowadził augustianin Gregor Mendel. Urodził się on w 1822 r. w austriackiej rodzinie w Heinzendorf (dzisiejsze Hyncice), na północ od Brna. W 1844 wstąpił do zakonu augustianów. Dla ludzkości o wiele ważniejszą datą jest jednak rok 1851, kiedy to Mendel udał się na studia przyrodnicze do Wiednia. Wyjazd doszedł do skutku tylko dzięki przychylności Opata Nappa, który sam był prezydentem lokalnego towarzystwa pomologicznego(!). To właśnie po powrocie z Wiednia w 1854, Gregor Mendel założył na terenie klasztoru słynny ogród. Tutaj, dzięki swojej wybitnej inteligencji, gruntownemu wykształceniu i niezwykłej pracowitości wyciągnął on przełomowe wnioski o dziedziczność ze swoich żmudnych i czasochłonnych obserwacji grochu zwyczajnego (Pisum sativum). Dziś, uczniowie na lekcjach biologii na całym świecie uczą się Praw Mendla dotyczących zasad dziedziczenia. Ciekawe video w j.angielskim, w jasny sposób opisujące Prawa Mendla dostępne jest tutaj.

Jeśli dysponują Państwo wolnym dniem, polecam wyjazd do Brna na medyczno-winną ekspolarcję!

Ogród Mendla i miejsce, w którym stała szklarnia w której również pracował.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz